
Пам’ятки архітектури міста Гайсина залишені нам творцями минулих епох, становлять вагому частину багатої культурної спадщини Поділля.

Вони свідки життя народу і розвитку його національної культури, відіграють важливу роль у пізнанні історії, вихованні почуття патріотизму і відданості своїй землі.

Кожна доба, кожне покоління по своєму оцінює історико-архітектурну спадщину, знаходячи відповіді саме на ті питання, які постають перед суспільством, відкриваючи в ньому нові грані, ще не пізнані та належно не оцінені. Характерно, що з розширенням, досліджень пам’яток архітектури та містобудування, урахуванням їх регіональних особливостей, стильових характеристик та інших факторів усе чіткіше вирізняються риси архітектури українського народу, як однієї з важливих частин його культури.

Творіння архітектури – це частина матеріального середовища, в якому живе і працює людина. 123Архітектурні споруди завжди мали вплив на умови праці та відпочинку людей. Залежно від соціально-політичних умов, рівня будівельної техніки, наявності будівельних матеріалів, природно-кліматичних факторів народні майстри зводили різноманітні з функціональним призначенням будівлі та споруди.

Архітектура міста Гайсина та Поділля, як в цілому України, особливо культові споруди, зазнали значних втрат у довоєнні роки. Охорона пам’яток історії та культури на Україні стали однією з актуальних проблем сьогодення. необхідність відродження національної культури, збереження пам’яток архітектури для нащадків майбутнього покоління ще гостріше постала після проголошення Суверенітету України.

Гайсин має свою давню і славну історію. Недаремно серед 24 міст і селищ Вінницької області його занесено до списку історичних населених пунктів України. Застиглими свідками історії є пам’ятники: археологічні, історичні, архітектурні, мистецькі, яких на території Гайсинського району є більше 200.

Час старанний літописець, і незабаром чисті сторінки історії Гайсина заповняться новими датами і подіями, які так само із любов’ю до рідного краю гортатимуть прийдешні покоління.






