Гайсинський пологовий будинок: цінуємо, досліджуємо наше місто

Модератор: Музєєч

Відповісти
Аватар користувача
admin
Адміністратор сайту
Повідомлень: 615
З нами з: Сер жовтня 24, 2018 7:41 am
Контактна інформація:

Гайсинський пологовий будинок: цінуємо, досліджуємо наше місто

Повідомлення: # 15Повідомлення admin
Сер жовтня 24, 2018 6:50 pm

Зображення

Гуляючи весняного ранку вулицями нашого містечка, неважко натрапити на чепурний будиночок з червоної цегли, оточений невеличкими прибудовами і пишними деревами. Будівлі цій вже понад 110 років, за цей час вона була свідком не однієї сотні подій, але пронесла через все своє існування важливість у житті міста.

Зображення

Збірник “Живописная Россия” так характеризує Гайсин XIX ст.: «Почти на одной линии с Брацлавом, по направлению к востоку, лежит уездный город Гайсин на реке Соб, не представ­ляющий ничего замечательного» .

Зображення

У 1899 році в Гайсині налічувалось 1210 будинків, серед яких 15 кам’яних і 1195 дерев’яних.

Зображення

Голова Подільського єпархіального історико-статистичного комітету Сіцинський Юхим Йосипович відмічав, що умови в місті в цілому незадовільні, місто перенаселене, двори не утримуються в чистоті, що сприяє поширенню різних інфекційних захворювань. Тільки за чотири дні, влітку 1866 року, в місті на холеру захворіло 82 людей і 32 з них померли. Від дифтерії вмирало більше половини дітей. В 1865 році, в Гайсині вибухнула епідемія холери - від неї померло 150 чоловік. Хвороба знову повернулась в 1893 році. Склалось таке становище, що в губер­нію надіслали медичного спеціаліста, аби втихомирити налякане і обурене населення міста. Цьому сприяв недостатній розвиток меди­цини в першій половині XIX ст. В місті була повітова лікарня на 10 ліжок. На 10529 жителів - один лікар.

Зображення
1903 року за ініціативою члена міської думи Федота Фоміча Белендія тут збудовано Земську лікарню на 40 ліжок – сучасний пологовий будинок. На честь Федота Фоміча у місті названо мікрорайон Белендіївка. За переказами, під час будівництва кожну цеглину, призначену дня стін пологового, перевіряли, кидаючи з висоти. Використовували лише цеглини, що вціліли після падіння.


Зображення


Архітектор – Дорнбергом Модестом Дмитровичем (тодішній цивільний інженером подільського земства), уродженцем міста Кашина Тверської області, який за майже 10 років роботи у земстві спроектував два залізних та понад сорок залізо- бетонних мостів, чотири земські лікарні, вісім шкіл, гімназію м. Гайсин, дві казарми було спроектовано та велику кількість господарчих споруд.Зображення
Казарма м. Гайсин
ЗображенняЧоловіча гімназія м. Гайсин


Зображення
Земська лікарня
Будівля виконана у стилі раціональний модерн. Варто зазначити, що розміщення системи опалення передбачено тут ще під час будівництва, що на той час було досягненням.

Зі встановленням Радянської влади з червня 1920 року на Гайсинщині здійснюються заходи щодо вдосконалення організації надання медичної допомоги населенню району. Усі медичні заклади націоналізовані, в приміщенні колишньої земської лікарні розпочала роботу Гайсинська района лікарня. На базі сучасного поологового відділення організовано санітарно-бактеріологічну лабораторію.

Напередодні Великої Вітчизняної війни в Гайсинській районні лікарні були розгорнуті. Вмедичних закладах району працювало 42 лікаря та 72 середніх медичних працівники. Сьогоднішній пологовий будинок був центральним корпусом районної лікарні.

Під час німецько-фашистської окупації служби охорони здоров'я як такої не було, лише після звільнення в березні 1944 року міста та району від загарбників розпочалося її відновлення.
1946 – 1966 роки були роками бурхливогорозвитку охорони здоров'я на території району. Зацей час введені в експлуатацію корпусу центральної районної лікарні (1957 р.) Приміщення було повністю віддане під акушерсько – гінекологічне відділення, завідуючим якого став Володимир Ляховський, який продовжував очолювати відділення протягом бльзько 30 років.

1987 року Відділення очолив Кацан Олександр Васильович і керував ним майже 25 років. Саме під його керівництвом суттєво змінилися як зовнішній вигляд приміщення, так і його матеріально-технічна забезпеченість. Проведено ремонтні роботи у палатах, коридорів, холів, операційних та інших службових приміщень. Було використано сучасні технології, що значно підвищило як практичний, так і естетичний рівень.

У відділенні узгоджено після пологові палати та 3 індивідуальні пологові зали.

Колективом відділення здійснюються усі необхідні заходи з метою впровадження сучасних перинатальних технологій. В 2012 році пологове відділення та жіноча консультація за підтримки українсько-швейцарської програми «Здоров’я матері та дитини» комп’ютеризовані, підключені до інтернету, працюють в режимі телемедицини.

Колектив відділення у 2012 році отримав статус «Лікарня, доброзичлива до дитини»

Зображення

У пологовому відділенні сьогодні є сучасна лікувально-діагностична апаратура. Очолює його молодий та енергійний лікар акушер-гінеколог Стародуб Олександр Григорович. Щорічно приймається близько 600 пологів як з Гайсинського, так і з інших районів.Зображення
4 січня 2017 року у супроводі головного лікаря ЦРЛ Ігоря Кохана та завідуючого пологовим відділенням Олександра Стародуба керівники району і міста, голова районної ради Григорій Боровий та міський голова Анатолій Гук, оглянули приміщення, де за десятки років його існування з’явилися на світ тисячі маленьких гайсинчан. У просторому, світлому, теплому, гарно відремонтованому приміщенні створено комфортні умови для вагітних, породіль та новонароджених малюків. За бажанням мати з дитиною може обрати палату підвищеного комфорту, де є можливість постійного перебування з ними батька або інших родичів. Палати з власним санвузлом обладнані холодильником, телевізором, зручними сучасними меблями, ліжечком для немовляти, пеленальним столиком. Оснащені необхідним обладнанням пологові зали. Нещодавно відповідно до вимог МОЗ України було облаштовано палату-пологовий зал для породіль з інфекційними захворюваннями та окремий вхід до неї. У відділенні давно і успішно практикуються партнерські пологи.
Адміністрація та персонал лікарні давно відійшли від старих радянських стандартів і успішно перейняли європейський досвід, створивши для жінок і малюків умови, наближені до домашніх.


Дослідницька робота:
"Гайсинський пологовий будинок: цінуємо, досліджуємо"
Автор: Учениця 11 класу школи № 4 м. Гайсин Капкан Тамара
Оформив: Каляфіцький Сергій Михайлович
Автор інформації адміністратор сайту та краєзнавець
Каляфіцький Сергій Михайлович
https://www.facebook.com/informgru

Відповісти

Повернутись до “Історія міста Гайсина від 1991 до теперішніх часів”